České Budějovice - stručně

29. ledna 2007 v 17:47 | LeelooDallasova |  Referáty
Leží na řekách Malše a Vltava. Byly založeny českým králem Přemyslem Otakarem II. ve 13. století jako královské město, aby tak upevnil své mocenské postavení v jižních Čechách.
Důkladné opevnění učinilo z města strategicky důležitou pevnost jak v průběhu husitství, tak i v pozdějších dobách během stavovského povstání a následující třicetileté války.
Šestnácté století přineslo městu nebývalý rozkvět a značné zisky plynoucí do městské pokladny zejména z těžby stříbra v okolních dolech, ale také z vaření piva, rybničního hospodaření a obchodu se solí.
Devatenácté století bylo charakteristické převratným technickým pokrokem. Koněspřežní železnice, postavená mezi lety 1825-1832 jako první na evropském kontinentě, spojila České Budějovice s hornorakouským Lincem a společně s vltavskou plavbou urychlila přepravu zboží. Do dnešní doby, kdy se stotisícové město stalo centrem politickým, ekonomickým, kulturním a vzdělanostním, si také zachovalo řadu historických památek. Pro mnoho zajímavých památek jsou často navštěvovány turisty.
Určitě nejzajímavější je budějovické náměstí Přemysla Otakara II. - má čtvercový tvar o rozloze 1ha a ze všech stran je lemováno barokními měšťanskými domy s loubími. Základy domů pocházejí ještě z roku 1265, kdy purkrabí Hirzo vyměřil pravidelný plán města.V jeho středu se nachází osmiúhelníková Samsonova kašna z 18. století se sochou Samsona zápasícího se lvem od J. Dietricha. Je to největší kašna v České republice a vzdálenost protilehlých stran činí 17 metrů. Uvádí se, že náklady na její vybudování činily 19 937 zlatých a 1 groš, jenom o groš méně, než stála původní českobudějovická radnice. Nedaleko kašny směrem východním je v dlažbě zasazen tzv. Bludný kámen, na jehož místě stávala ve středověku šibenice. Pověst praví, že když na něj o půlnoci šlápne opilý turista, zabloudí v pravoúhlých uličkách.
Jako každé město mají i České Budějovice svou radnici. Je nejvýznamnější budovou na náměstí Přemysla Otakara II. . Získala svou nynější barokní podobu přestavbou v roce 1730. Její průčelí je bohatě zdobené a na atice jsou umístěny sochy čtyř ctností v nadživotní velikosti. Budete-li stát před radnicí v celou hodinu, uslyšíte zvonkohru, která hraje lidovou písničku ,,K Budějicům cesta".
Nepřehlédnutelná dominanta města Černá věž byla se svými 72 metry do nedávné doby nejvyšší stavbou ve městě (tou je teď hotel Gomel). V minulosti sloužila jako zvonice a rozhledna. Věž má celkem 5 zvonů z nichž největší má jméno Bumerin (r.1723-hmotnost necelé 3,5 tuny) a nejmladší Budvar (r.1995). V těsném sousedství se nachází barokní chrám sv. Mikuláše ze 17.století.
Na Piaristickém náměstí se nachází klášter s lezoucí žábou vzhůru po zdi. Pověst praví, že až vyleze po zdi nahoru, bude prý konec světa.Ve staré Solnici též na Piaristickém náměstí jsou zazděni tři muži, lze však vidět jen jejich obličeje. Nejstarší budova, umístěná taktéž na tomto náměstí, je Dominikánský klášter s kostelem sv. Marie.
Velmi navštěvované je i jihočeské Muzeum, které můžeme navštívit na Senovážném náměstí. Další muzeum v Českých Budějovicích je muzeum koněspřežky.
Průmysl ve městě: pivnice (Budvar, starší Samson), továrna Koh-I-Noor (malířské, kreslířské a kancelářské výrobky) a továrny na nádobí-Sfinx a Bellis.
V roce 1991 byla založena Jihočeská Universita zahrnující 5 fakult.
Kultura: dvě nejzajímavější kulturní místa-Jihočeské divadlo s dramatickými, operními a baletními soubory a Malé divadlo hrající pro děti.
Sport: Zimní stadion, letní a zimní plovárna, sportovní hala a řada sportovních center poskytuje dost možností pro aktivní a rekreační sporty přímo ve městě. Řada cyklistických stezek začíná přímo z centra, tyto stezky vám umožní pokochat se nádhernou krajinou která České Budějovice obklopuje.
Popisek fotky získáte, když na ní přidržíte ukazatel myši.
VSK Slavia
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi někdy v Českých Budějovicích? A líbilo se Ti?

Ano, byl/a, a líbilo
Ano byl/a, ne nelíbilo
Já tu bydlím!
Ne nebyl/a

Komentáře

1 Sacura Haruno Sacura Haruno | E-mail | Web | 25. července 2007 v 15:43 | Reagovat

Ta 19. fotka je moje škola!!

2 Leeloo Leeloo | 25. července 2007 v 20:29 | Reagovat

nekecej =oP

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.