Říjen 2007

Kříženci kočkovitých šelem

28. října 2007 v 15:50 | LeelooDallasova |  Zvířata - něco o nich

LIGER

Liger se nazývá potomek lva a tygřice. Má sklon k atavismu. (= znaky předků objevující se u potomků, avšak nemají už žádnou funkci). Ve většině případů velikostí přerůstá své rodiče a je největší šelmou naší planety. Dosahuje velikosti poníka a váhy takřka půl tuny. Na jeho velikosti se samozřejmě projeví, který poddruh lva a tygřice se kříží. Kapitální exempláře dorůstající fenomenální velikosti pochází křížením lva indického a tygřice ussurijské. Křížením těchto šelem dochází k vzniku nepřirozeně velkých, agresivních hybridů, dosahujících délky takřka čtyř metrů. Jsou velice nevypočitatelné povahy s špatně předvídatelným chováním. Samci ligerů bývají neplodní, ale samice mohou nadále pokračovat v rození dalších hybridů.
Vzhled ligera není jednotný, existuje zde velká variabilnost ve vzhledu mláďat. Obvykle samcům rostou rozptýlené lví hřívy, ale jejich obličejové okruží má vzhled tygra. Obě pohlaví jsou ve stavbě těla ovlivněna subtilností lví postavy a mají typická lví
Ve většině případů velikostí přerůstá své rodiče a je největší šelmou naší planety. Dosahuje velikosti poníka a váhy takřka půl tuny. Na jeho velikosti se samozřejmě projeví, který poddruh lva a tygřice se kříží. Kapitální exempláře dorůstající fenomenální velikosti pochází křížením lva indického a tygřice ussurijské. Křížením těchto šelem dochází k vzniku nepřirozeně velkých, agresivních hybridů, dosahujících délky takřka čtyř metrů. Jsou velice nevypočitatelné povahy s špatně předvídatelným chováním. Samci ligerů bývají neplodní, ale samice mohou nadále pokračovat v rození dalších hybridů.

TIGON


Potomek tygra a lvice se nazývá tigon. V některých publikacích je nazýván též tigron, či tion. Je mnohem vzácnější než liger. Důvodem je velká subtilnost samců tygra při páření se lvicí a tak se stává, že nereagují na sexuální výzvy lvic.

Tigon nedosahuje velikosti svých rodičů, jeho stavba těla a robustnost je oproti lvům a tygrům většinou menší. Nicméně občas se stává, že nějaký potomek dosáhne rozměrů menšího z rodičů. Slabší zájem o pěstování tigonů byl způsoben faktem, že nedosahují velice působivé velikosti ligerů. A tudíž nejsou tak atraktivní pro zoologické zahrady, které (nebýt tlaku vědecké veřejnosti) pro kasovní úspěch a ekonomickou prosperitu zahrady rádi zmíněného ligera předváděly. I v tomto kříženci rozhodují při jeho velikosti a vzhledu jaký poddruh lvice a tygra se páří. Dalším rozhodujícím faktorem je velikostní poměr pářených druhů. Nepoměr představuje možnost, že některé, či všechna rozená mláďata se mohou narodit mrtvá, dále hrozí nebezpečí předčasného porodu, neboť v lůně lvice není dost místa pro další vývin mládat. Předčasný porod znamená velké riziko pro přežití mláďat.

JAGULEP

Jagulep neboli též jagleop je kříženec jaguářího samce s leopardí samicí. V roce 1908 byl vystaven majitelem zábavního podniku v Londýně nový druh lva. Byl nazván Konžský lev a jednalo se o exemplární podvod založený na tahání peněz z kapes užaslých diváků. Zoologové po čase zjistili že se jedná o křížence - hybrida, potomka leoparda s jaguářicí. Jedním ze zajímavých aspektů bylo jeho mrzuté chování, jež zcela neodpovídalo chování lva.
Tento kříženec pocházel ze soukromého chovu hybridů který vytvořili podnikavci v Chicagu a zvířata pak s úspěchem vyváželi. Tyto exotické, velké šelmy byli vystavovány veřejnosti vždy spolu s velice poutavým příběhem, při kterém přítomným běhal mráz po zádech a předkládány jako nově objevený druh velké kočkovité šelmy. Výroba těchto kříženců probíhala téměř jako ve fabrice.
Později se též úspěšně do pokusného chovu kříženců leoparda a jaguára zapojila ZOO v Salzburgu.

LEOPON


Leopon se nazývá kříženec leoparda a lvice. Tito kříženci byly pokusně plozeni v zoologických zahradách v Japonsku, Německé spolkové republice a Itálii. Leopony též produkoval ve svém Tierparku v Hamburgu Karl Hagenbeck. Bohužel z jeho pokusů žádný exemplář nedožil dospělosti. Z tohoto zdroje zřejmě pochází kůže z britského muzea. Též pokus o chov je zaznamenán z Japonska. Fotografie přirozeného páření lvice s leopardem s tohoto japonského zdroje jsou obsaženy v příloze stránky. Tyto fotografie vyvolali opravdu velkou polemiku o možnosti logického vysvětlení jedné z afrických záhad - malých skvrnitých lvů domorodci zvanými "marozi". Velice zajímavá je technika páření leoparda s lvicí a jejich schopnost překonat rozdílnou velikost obou druhů šelem.
Základní rysy těchto kříženců lze shrnout do tohoto stručného popisu. Leopon je větší než leopard a spojuje oba druhy dohromady svým vzhledem. Mají temnější odstín srsti (damasia?) a chomáčkovitý lví ocas. Samcům rostla rozptýlená hříva. Opět se objevila u samic rozporuplnost povahy způsobená samotářskou povahou leoparda a sociální aktivitou lvice. Mláďata lezla po stromech jako leopard a milovala koupání ve vodě. Chované exempláře zcela jistě měli sklon k otylosti, což ale odborníci přisuzují jejich životu v relativně malých klecích, který místo svalů vytvářel tuk. Všechny uhynulé kusy z chovu byly vypreparovány a uloženy v muzeu Tokia. Pouze jediný exemplář byl vystaven v místě pokusu Nishinomiya City.

Existují neověřené zprávy o kříženci samice lva s černým jaguárem jež byl chován společně s křížencem tygra a samice černého jaguára v Maui na Havajských ostrovech. Dle zpráv měl jaglion šedou velkou hlavu s černou hřívou i kolem hrdla, uší a brady. Barva jeho kůže měla tmavě žluto-hnědou barvu a jeho ocas byl zakončen černým trsem chlupů. Měl charakteristické rysy obou předků ve své obličejové masce. Tmavá srst jagliona je připisována jako dominantní zvláštnost jaguára. Fotografie jiného hybrida je uchována v přírodopisném muzeu v Tringu v Anglii. Tento kříženec má lví barvu srsti s jaguářími rozetami a stavbu těla více ovlivněnou jaguárem.

I Walk Alone (Tarja Turunen)

26. října 2007 v 23:44 | LeelooDallasova |  OSTATNÍ VIDEOKLIPY

Bye Bye Beautiful

26. října 2007 v 23:17 | LeelooDallasova |  Nightwish

Pingu goes fishing

22. října 2007 v 18:23 | LeelooDallasova |  Ostatní klipy
...zavzpomínejme na naše dětství... =o)


Diplomy od Clarity

20. října 2007 v 22:15 | LeelooDallasova

8. bleskovka

7. října 2007 v 16:57 | LeelooDallasova

KTERÝ kůň je Frizský?


Do komentářů jen číslo obrázku, samozřejmě nezapomeňte uvést Váš web. BERU PRVNÍCH 5!!!

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Koníci2

7. října 2007 v 16:30 | LeelooDallasova |  Zvířata

The Dragonslayer

2. října 2007 v 19:55 | LeelooDallasova |  Ostatní klipy